SI52111-A2-GT OverviewThere is a Tube package that contains it. 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) is included in the case. Clock program is recommended to mount using type Surface Mount. In it, there are 8 terminations. Clock program provides 3.3V volts. In order to run NOT SPECIFIED, the peak reflow temperature of this part is taken into account. Clock program contains a total of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC peripheral ICs, uPs, and uCs. The device contains 1. In normaloperation, the maximum frequency is 100MHz. The operating temperature is varied over a range of -40°C~85°C. Clock program is possible for the component to supply a voltage of 2.97V~3.63V. Its primary purpose is PCI Express (PCIe). As the output, HCSL should be used. Of the part, there are 2012 publications. Searching for information is made easier by using the SI52111 part number as the base number. Surface Mount is recommended for mounting. With 8 pins, the device is designed. You should maintain a voltage of 3.3V for the supply. There is a typical supply current of 55mA for this DAC.
SI52111-A2-GT FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): NOT SPECIFIED
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL
with 8 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
SI52111-A2-GT ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI52111-A2-GT application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | SI52111 |
| Output | HCSL |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 55mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Input | Clock, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |
| Length | 4.4mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |