8302AM-01LF OverviewIt is available in the case 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) for this cut smart buffer. It is available in the case Tube. There is a maximum value of 250MHz for normal operation. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution) for this electronic part. The temperature should be set to 0°C~70°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 3.135V~3.465V volts. There is an output of LVCMOS, LVTTL. There is a family of objects known as the ICS8302-01.
8302AM-01LF FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
8302AM-01LF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8302AM-01LF Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS8302-01 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | No/Yes |