83026AMILF OverviewThe clock divider is packaged in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. The package is in the form of a Tube. As a rule, the maximum value for normal operation is 350MHz. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 3V~3.6VV. The output is LVCMOS, LVTTL. This is a member of the ICS83026 family.
83026AMILF FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
83026AMILF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
83026AMILF Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | ICS83026 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 350MHz |
| Input | HCSL, LVDS, LVHSTL, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |