83054AGILFT OverviewIt is available in the case 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) for this cut smart buffer. It is available in the case Tape & Reel (TR). There is a maximum value of 250MHz for normal operation. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Multiplexer for this electronic part. The temperature should be set to -40°C~85°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 2.375V~3.465V volts. There is an output of LVCMOS, LVTTL. There is a family of objects known as the ICS83054.
83054AGILFT FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
83054AGILFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
83054AGILFT Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | ICS83054 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 4:1 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |