5T30553DCGI8 OverviewIt is available in the case 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) for this cut smart buffer. It is available in the case Tape & Reel (TR). There is a maximum value of 200MHz for normal operation. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution) for this electronic part. The temperature should be set to -40°C~85°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 2.375V~3.465V volts. There is a family of objects known as the IDT5T30553.
5T30553DCGI8 FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
5T30553DCGI8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
5T30553DCGI8 Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | IDT5T30553 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |