8344BYLFT OverviewIt is package in 48-LQFP case. It is packaged as a Tape & Reel (TR). In normal operation, 167MHz is the maximum value. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer fall into this category. Setting the temperature to 0°C~70°C ensures reliable performance. 2.375V~3.465V V power should work with it. The output of it is LVCMOS. It belongs to the family of ICS8344.
8344BYLFT FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
8344BYLFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8344BYLFT Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | ICS8344 |
| Output | LVCMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 167MHz |
| Input | HCSL, LVDS, LVHSTL, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 2:24 |
| Differential - Input:Output | Yes/No |