83940DY-01LFT OverviewThe clock divider is available in 32-LQFP case. There is a Tape & Reel (TR) package attached to it. It is normal to operate with a value of 250MHz. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is categorized as such. Set the temperature to 0°C~70°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 2.375V~3.465V V source. There is an output of LVCMOS, LVTTL. This object belongs to the ICS83940-01 family.
83940DY-01LFT FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
83940DY-01LFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
83940DY-01LFT Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | ICS83940-01 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Input | CML, LVCMOS, LVPECL, LVTTL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 2:18 |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |