853S12AKILF OverviewThe clock divider is packaged in a 32-VFQFN Exposed Pad case. The package is in the form of a Tray. As a rule, the maximum value for normal operation is 1.5GHz. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 2.375V~3.465VV. The output is LVPECL. This is a member of the ICS853S12 family.
853S12AKILF FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
853S12AKILF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
853S12AKILF Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-VFQFPN (5x5) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | ICS853S12 |
| Output | LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1.5GHz |
| Input | CML, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 1:12 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |