843002AGI-01LFT OverviewAs a clock IC, PLLs is packaged using the Tape & Reel (TR) method. This clock generator is embedded in the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. Crystal is designed as this clock generator's input. 1 circuits are implemented to access the electronic component's full performance. This clock-based frequency generator provides a frequency up to 170MHz Max. This component can be conveniently installed on the panel thanks to the Surface Mount. Clock PLL works with 2.97V~3.63V supply voltage provided. The ambient temperature should be set at -40°C~85°C, which is estimated by the test statistics. This is a clock generator compatible with LVPECL logic levels. This electronic component can be classified as a Frequency Synthesizer. According to the base part number ICS843002-01, its related parts can be found. This electronic part is a member of the FemtoClock® series.
843002AGI-01LFT FeaturesAvailable in the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
843002AGI-01LFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
843002AGI-01LFT Clock Generators applications.
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | FemtoClock® |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Frequency Synthesizer |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Base Part Number | ICS843002-01 |
| Output | LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 170MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |