LMX2531LQE1146E/NOPB OverviewIt is packaged using the Tape & Reel (TR) method since it is a clock IC. Embedded in the 36-WFQFN Exposed Pad package is this Clock PLL. Frequency generator is capable of operating at a maximum temperature of 260 when reflowing. It contains a total of 36 terminations within RF synthesizer. This clock generator ic should receive a voltage of 3V. It is designed that the Clock PLL's input should be Clock. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. Using this clock-based frequency synthesizer, you can achieve a maximum frequency of 1.184GHz. Because of the Surface Mount, clock PLL can be easily mounted on the panel. As long as you provide 2.8V~3.2V supply voltage, it will work. Using the test statistics, we estimate that the ambient temperature should be -40°C~85°C. The RF synthesizer is compatible with CMOS logic levels. An electrical part such as this one can be classified as a Frequency Synthesizer (RF) component. This part number is related to its related electronic parts. There are a number of 36 pins that are available on the clock generators. There is a maximum supply voltage of 3V that frequency generators can handle. To fully perform its function, time clock generator requires a supply current of 32mA. For this analog clock generator, a maximum supply current of 49mA should be avoided.
LMX2531LQE1146E/NOPB FeaturesAvailable in the 36-WFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3V
Operating supply voltage of 3V
LMX2531LQE1146E/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMX2531LQE1146E/NOPB Clock Generators applications.
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 36 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 36 |
| Type | Frequency Synthesizer (RF) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.8V~3.2V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LMX2531 |
| Output | CMOS |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Power Supplies | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 32mA |
| Nominal Supply Current | 46mA |
| Frequency (Max) | 1.184GHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 49mA |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 2:2 |
| Power Consumption | 102mW |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |