8430S10AYILFT OverviewThere is a Tape & Reel (TR) package that contains it. 48-TQFP Exposed Pad is included in the case. Clock program is recommended to mount using type Surface Mount. The device contains 1. In normaloperation, the maximum frequency is 133.33MHz. The operating temperature is varied over a range of -40°C~85°C. Clock program is possible for the component to supply a voltage of 3.135V~3.465V. Its primary purpose is Cavium Processor. As the output, LVCMOS, LVDS, LVTTL should be used. Searching for information is made easier by using the ICS8430S10 part number as the base number.
8430S10AYILFT FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVCMOS, LVDS, LVTTL
8430S10AYILFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8430S10AYILFT application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS8430S10 |
| Output | LVCMOS, LVDS, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 133.33MHz |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 2:10 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Cavium Processor |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Input | Crystal |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |