PI6LC48P0401LE OverviewThe package Tube contains it. As far as terminations are concerned, there are 24. Voltage is provided by the part at 2.5V. Running NOT SPECIFIED utilizes this part's peak reflow temperature. There are CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC user processors, user controllers, or peripheral integrated circuits on this device. When Vsup reaches 2.625V, the maximum supply voltage is reached. normally, the supply voltage (Vsup) should remain above 2.375V. With this device, it is also possible to find IT ALSO OPERATES AT 3.3V NOM SUPPLY. Clocks should not exceed 156.25MHz in their output frequency.
PI6LC48P0401LE FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): NOT SPECIFIED
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
PI6LC48P0401LE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6LC48P0401LE application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Factory Lead Time | 23 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES AT 3.3V NOM SUPPLY |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G24 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| Output Clock Frequency-Max | 156.25MHz |
| Length | 7.8mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |