8501BYLFT OverviewThere is a case of 48-LQFP in which it is packaged. Tape & Reel (TR) is the form in which it is packaged. It is recommended that the maximum value for normal operation is 500MHz. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution) are classified as such. It is recommended to set the temperature to 0°C~70°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 3.135V~3.465VV. As a result, it produces DCM. The ICS8501 family contains it.
8501BYLFT FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
8501BYLFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8501BYLFT Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS8501 |
| Output | DCM |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 500MHz |
| Input | DCM, LVDS, LVHSTL, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:16 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |