ICS853S314AGILFT OverviewIt's a electronic part of the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. It's packaged in the form of a Tape & Reel (TR). The maximum value for normal operation is 2.7GHz. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. It should be able to work with a power source of 2.375V~3.465VV. Its output is ECL, LVPECL. It is a member of the ICS853S314 family.
ICS853S314AGILFT FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
ICS853S314AGILFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS853S314AGILFT Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | ICS853S314 |
| Output | ECL, LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2.7GHz |
| Input | ECL, HSTL, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |