8531AY-01LF OverviewThere is a case option of 32-LQFP available for this clock divider. There is a Tray packaged with it. Normal operation is limited to 500MHz. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to 0°C~70°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 3.135V~3.465V V must be available. As a result, the output is LVPECL. This is a member of the family of ICS8531-01.
8531AY-01LF FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
8531AY-01LF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8531AY-01LF Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS8531-01 |
| Output | LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 500MHz |
| Input | CML, HCSL, LVDS, LVHSTL, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 2:9 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |