CYW256OXC OverviewThere is a case of 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) in which it is packaged. Tube is the form in which it is packaged. It is recommended that the maximum value for normal operation is 180MHz. It has 28 terminations. With a voltage of 2.5V, high efficiency is possible. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Buffer/Driver are classified as such. It is recommended to set the temperature to 0°C~70°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 2.375V~3.465VV. The pin count is 28. A 28 pin is used for operation. The CYW256 family contains it. The gadget belongs to the 256 family. There is a 2.625V maximum supply voltage set (Vsup). Normal operation requires a voltage above 2.375V for the supply voltage (Vsup). By default, it is set to output 12. This gadget can also be used to obtain ALSO OPERATES AT 3.3V.
CYW256OXC Features28 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
CYW256OXC ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
CYW256OXC Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 50.008559mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1998 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Buffer/Driver |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3V |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CYW256 |
| Pin Count | 28 |
| Number of Outputs | 12 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Turn On Delay Time | 10 ns |
| Frequency (Max) | 180MHz |
| Family | 256 |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:12 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| fmax-Min | 66 MHz |
| Duty Cycle | 52 % |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |