85354AK-01LF OverviewThe clock divider is packaged in a 16-VFQFN Exposed Pad case. The package is in the form of a Tube. As a rule, the maximum value for normal operation is 2.5GHz. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Multiplexer. When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 2.375V~3.465VV. The output is LVPECL. This is a member of the ICS85354-01 family.
85354AK-01LF FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
85354AK-01LF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
85354AK-01LF Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 16-VFQFN (3x3) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | ICS85354-01 |
| Output | LVPECL |
| Number of Circuits | 2 |
| Frequency (Max) | 2.5GHz |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:1, 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |