MC100H641FNG OverviewThere is a case of 28-LCC (J-Lead) in which it is packaged. Tube is the form in which it is packaged. It has 28 terminations. With a voltage of 5V, high efficiency is possible. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution) are classified as such. It is recommended to set the temperature to 0°C~85°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 4.75V~5.25VV. In this case, it is placed in the way of Surface Mount. The pin count is 28. As a result, it produces TTL. A 28 pin is used for operation. The MC100H641 family contains it. A power supply of 5V volts powers it. The supply voltage should be kept at 5V for maximum efficiency. It maintains excellent accuracy at a frequency of 65MHz.
MC100H641FNG Features28 terminations
The operating temperature of 0°C~85°C degrees
at 65MHz frequency
MC100H641FNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100H641FNG Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 65MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC100H641 |
| Output | TTL |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 6.27 ns |
| Turn On Delay Time | 7 ns |
| Logic Function | Translator |
| Input | PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:9 |
| Max I(ol) | 0.024 A |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 6.4 ns |
| High Level Output Current | -15mA |
| Low Level Output Current | 24mA |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.35 ns |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Surface Mount | YES |
| Pbfree Code | no |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J28 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Frequency (Max) | 65MHz |
| Propagation Delay (tpd) | 6.9 ns |
| fmax-Min | 65 MHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |