8535AG-01LFT OverviewIt's a electronic part of the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. It's packaged in the form of a Tape & Reel (TR). The maximum value for normal operation is 266MHz. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to 0°C~70°C. It should be able to work with a power source of 3.135V~3.465VV. Its output is LVPECL. It is a member of the ICS8535-01 family.
8535AG-01LFT FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
8535AG-01LFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8535AG-01LFT Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS8535-01 |
| Output | LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 266MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |