8536AG-01LFT OverviewThe clock divider is packaged in a 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. The package is in the form of a Tape & Reel (TR). As a rule, the maximum value for normal operation is 700MHz. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer. When the temperature is set to 0°C~70°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 2.375V~3.465VV. The output is LVPECL. This is a member of the ICS8536-01 family.
8536AG-01LFT FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
8536AG-01LFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8536AG-01LFT Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | ICS8536-01 |
| Output | LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 700MHz |
| Input | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVHSTL, LVPECL, LVTTL, SSTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 3:6 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |