PI49FCT32802QE OverviewIt's a electronic part of the 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package. It's packaged in the form of a Tube. The maximum value for normal operation is 133MHz. There are 16 terminations in it. High efficiency is feasible with a supply voltage of 3.3V. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution) is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. It should be able to work with a power source of 2.97V~3.63VV. It is placed in the way of Surface Mount. Its output is CMOS, TTL. For operation, 16 pins are used. It is a member of the 49FCT32802 family. This electronic gadget is a member of the FCT family. The maximum supply voltage (Vsup) is set to 3.63V. For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.97V. It is set to output 5 by default. This electrical component belongs to the 49FCT series. For maximum efficiency, the supply voltage should be kept at 3.3V. It consumes 100nA quiescent current and is unaffected by external influences.
PI49FCT32802QE Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
PI49FCT32802QE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI49FCT32802QE Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Factory Lead Time | 23 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 49FCT |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | MATTE TIN (787) |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 49FCT32802 |
| Output | CMOS, TTL |
| Number of Outputs | 5 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.97V |
| Number of Circuits | 1 |
| Power Dissipation | 500mW |
| Propagation Delay | 2.5 ns |
| Quiescent Current | 100nA |
| Turn On Delay Time | 2.5 ns |
| Frequency (Max) | 133MHz |
| Family | FCT |
| Logic Function | Buffer |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Max Duty Cycle | 55 % |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.2 ns |
| Length | 4.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |