8536AG-02LF OverviewThere is a case option of 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) available for this clock divider. There is a Tube packaged with it. Normal operation is limited to 266MHz. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to 0°C~70°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 2.375V~3.465V V must be available. As a result, the output is LVPECL. This is a member of the family of ICS8536-02.
8536AG-02LF FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
8536AG-02LF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8536AG-02LF Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-TSSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | ICS8536-02 |
| Output | LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 266MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 3:6 |
| Differential - Input:Output | No/Yes |