853S011BMILF OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width). This package is packaged in the form of a Tube. For normal operation, 2.5GHz is the maximum value. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution) is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 2.375V~3.8V volts. There is a value of ECL, LVPECL as the output. As a member of the ICS853S011 family, it falls under that category.
853S011BMILF FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
853S011BMILF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
853S011BMILF Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.8V |
| Base Part Number | ICS853S011 |
| Output | ECL, LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2.5GHz |
| Input | CML, LVDS, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |