PI6C48535-11BLIE OverviewThe clock divider is packaged in a 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. The package is in the form of a Tube. As a rule, the maximum value for normal operation is 500MHz. It contains 20 terminations. The supply voltage of 3.3V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer. When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 3.135V~3.465VV. The output is LVPECL. This is a member of the PI6C48535 family.
PI6C48535-11BLIE Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
PI6C48535-11BLIE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C48535-11BLIE Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | PI6C48535 |
| Output | LVPECL |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 500MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 40MHz |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |