853S011CGILF OverviewThere is a case of 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) in which it is packaged. Tube is the form in which it is packaged. It is recommended that the maximum value for normal operation is 2.5GHz. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution) are classified as such. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 2.375V~3.8VV. As a result, it produces ECL, LVPECL. The ICS853S011 family contains it.
853S011CGILF FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
853S011CGILF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
853S011CGILF Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.8V |
| Base Part Number | ICS853S011 |
| Output | ECL, LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2.5GHz |
| Input | CML, LVDS, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |