PI6C49S1510AZDIEX OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 48-VFQFN Exposed Pad. This package is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). For normal operation, 1.5GHz is the maximum value. It has 48 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 2.5V are capable of achieving high efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution) is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C TA will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 2.375V~3.465V volts. There is a value of HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL as the output. A member of the 6C family, this clock buffer is a digital camera. Vsup is set to 3.465V as the maximum supply voltage. As a general rule, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.375V. By utilizing this gadget, one can also obtain IT ALSO OPERATES AT 3.3V NOMINAL.
PI6C49S1510AZDIEX Features48 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C TA degrees
PI6C49S1510AZDIEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C49S1510AZDIEX Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Factory Lead Time | 21 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES AT 3.3V NOMINAL |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Output | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N48 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1.5GHz |
| Family | 6C |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 3:21 |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.04 ns |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |