8545AG-02LFT OverviewA 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case is used for packaging. A Tape & Reel (TR) is used to package it. Under normal circumstances, 350MHz is the maximum value. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer. Temperature 0°C~70°C is recommended for reliable performance. With a 3.135V~3.465VV power source, it should work. There is LVDS output from clock driver. It belongs to the family ICS8545-02.
8545AG-02LFT FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
8545AG-02LFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8545AG-02LFT Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS8545-02 |
| Output | LVDS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 350MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | No/Yes |