PI6C485311WEX Overview8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case is available for the cut smart buffer. In case Tape & Reel (TR), the cut smart buffer is available. Normal operation has a maximum value of 800MHz. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution). If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to -40°C~85°C. In general, it should be able to work with a power source of 3V~3.6V volts. There is a place for it in the way of Surface Mount. Buffer IC is LVPECL that is output. In order for the timeing clock to operate, it is connected to the 8 pins. The structure belongs to the PI6C485311 family of structures. It is designed to operate at a minimum temperature of -40°C in order to maintain reliability. In order to ensure stable operation, the maximum operating temperature must be set to 85°C. By default, the output of the circuit clock is set to 4. It is capable of handling a maximum supply voltage of 3.6V volts. As low as possible is the source voltage 3V, which can be used by the system to work. It is recommended that the supply voltage be kept at 3.3V for maximum efficiency.
PI6C485311WEX FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
PI6C485311WEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C485311WEX Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Factory Lead Time | 21 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | PI6C485311 |
| Output | LVPECL |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Propagation Delay | 2 ns |
| Frequency (Max) | 800MHz |
| Input | HCSL, LVDS, LVHSTL, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Max Duty Cycle | 60 % |
| Duty Cycle | 60 % |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |