8P79818NLGI OverviewThere is a case option of 32-VFQFN Exposed Pad available for this clock divider. There is a Tray packaged with it. Normal operation is limited to 700MHz. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Divider are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C TA so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 1.71V~3.465V V must be available. As a result, the output is CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL.
8P79818NLGI FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C TA degrees
8P79818NLGI ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8P79818NLGI Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Divider |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.465V |
| Output | CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 700MHz |
| Input | CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:8 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |