MC100E210FNR2G OverviewThere is a case option of 28-LCC (J-Lead) available for this clock divider. There is a Tape & Reel (TR) packaged with it. Normal operation is limited to 700MHz. 28 terminations have been recorded. With a supply voltage of 5V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution) are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to 0°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 4.2V~5.7V V must be available. Surface Mount is placed within the way of this object. A pin count of 28 can be found on it. As a result, the output is ECL, PECL. It is operated using the 28 pins. This is a member of the family of MC100E210. The maximum supply voltage (Vsup) has been set to 5.7V. There is a default setting of output 18. There is a -4.5V volt supply attached to it. It belongs to the 100E series of electronic parts.
MC100E210FNR2G Features28 terminations
The operating temperature of 0°C~85°C degrees
MC100E210FNR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100E210FNR2G Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100E |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 4.2V~5.7V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC100E210 |
| Output | ECL, PECL |
| Pin Count | 28 |
| Number of Outputs | 18 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.7V |
| Power Supplies | -4.5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Propagation Delay | 750 ps |
| Turn On Delay Time | 750 ps |
| Frequency (Max) | 700MHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | ECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:4, 1:5 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.75 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.075 ns |
| Length | 11.505mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 11.505mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |