8T39S10NLGI8 OverviewIt's a electronic part of the 48-VFQFN Exposed Pad package. It's packaged in the form of a Tape & Reel (TR). The maximum value for normal operation is 2GHz. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. It should be able to work with a power source of 2.375V~3.465VV. Its output is HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL.
8T39S10NLGI8 FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
8T39S10NLGI8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8T39S10NLGI8 Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Output | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2GHz |
| Input | HCSL, LVDS, LVPECL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 3:11 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |