SI5330C-A00208-GM OverviewThe clock divider is available in 24-VFQFN Exposed Pad case. There is a Tray package attached to it. It is normal to operate with a value of 250MHz. A total of 24 terminations are present. Supply voltages of 2.5V enable high efficiency. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution), Translator is categorized as such. Set the temperature to -40°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 1.71V~3.63V V source. This item is positioned in the way of Surface Mount. There is a pin count of 24 on timeing clock. There is an output of HCSL. The 24 pins are used for operation. This object belongs to the SI5330 family. There is 2.75V maximum supply voltage (Vsup). The supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.25V in order for the clock divider to operate normally. As a default, it outputs 4.
SI5330C-A00208-GM Features24 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
SI5330C-A00208-GM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5330C-A00208-GM Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 41.191857mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 1997 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Translator |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | SI5330 |
| Output | HCSL |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 4 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.75V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.25V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 2.5 ns |
| Turn On Delay Time | 2.5 ns |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Input | CML, HCSL, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Max Duty Cycle | 60 % |
| fmax-Min | 250 MHz |
| Duty Cycle | 60 % |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |