95V157AGLF OverviewThe clock divider is available in 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) case. There is a Tube package attached to it. It is normal to operate with a value of 233MHz. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution) is categorized as such. Set the temperature to 0°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 2.3V~2.7V V source. There is an output of SSTL-2. This object belongs to the ICS95V157 family.
95V157AGLF FeaturesThe operating temperature of 0°C~85°C degrees
95V157AGLF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
95V157AGLF Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.3V~2.7V |
| Base Part Number | ICS95V157 |
| Output | SSTL-2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 233MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | No/Yes |