MC100E211FNR2 OverviewIt is package in 28-LCC (J-Lead) case. It is packaged as a Tape & Reel (TR). In normal operation, 700MHz is the maximum value. A total of 28 terminations can be found in it. It is possible to achieve high efficiency with a 5V supply voltage. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer fall into this category. Setting the temperature to 0°C~85°C ensures reliable performance. 4.2V~5.7V V power should work with it. As a result, it is placed in the way of Surface Mount. 28 pins are present on timeing clock. The output of it is ECL, PECL. This IC divider operates on 28 pins. It belongs to the family of MC100E211. In this case, the maximum supply voltage (Vsup) is set to 5.7V. In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 4.2V. A supply of -4.5V volts is needed to power it. There are several electronic components in the 100E series. It is also possible to obtain NECL MODE: VCC = 0 WITH VEE = -4.2V TO -5.7V when using this gadget.
MC100E211FNR2 Features28 terminations
The operating temperature of 0°C~85°C degrees
MC100E211FNR2 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100E211FNR2 Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100E |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC = 0 WITH VEE = -4.2V TO -5.7V |
| Voltage - Supply | 4.2V~5.7V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MC100E211 |
| Output | ECL, PECL |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.7V |
| Power Supplies | -4.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.2V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 700MHz |
| Input | ECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 2:6 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.075 ns |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |