9ERS3165BKILFT OverviewClock program is contained in the package Tape & Reel (TR). There is a 64-VFQFN Exposed Pad-serial number on the packaging of this product that identifies it as being packaged in a case. Surface Mount is the most recommended mounting type. There has been a detection of a device with 1. normaloperation can occur at a frequency of 400MHz. -40°C~85°C operates within a range of temperatures. There is 3.135V~3.465V voltage limitation on the component. It can supply a voltage of 3.135V~3.465V. There is only one purpose for this component, Intel CK505, PCI Express (PCIe). Clock program is recommended to use Clock as the output. You need to start at ICS9ERS3165 to find information about a part. 64-VFQFPN (9x9) is the supplier device package used by the company as its device supplier.
9ERS3165BKILFT FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
9ERS3165BKILFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
9ERS3165BKILFT application specific timer applications.
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
Broadcast Video
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 64-VFQFPN (9x9) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9ERS3165 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:21 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Intel CK505, PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Frequency - Max | 400MHz |
| Published | 2012 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 3.135 V ~ 3.465 V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 4 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Nominal Supply Current | 125mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 14.318MHz |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |