9LPRS501SKLF OverviewClock program has 64 terminations. Parts with 3.3V voltage are provided by the part. Run 260 using the peak reflow temperature of this part. MICROPROCESSOR CIRCUIT uPs, uCs, and peripheral ICs are present in this device. A device with 1 has been detected. normaloperation is restricted to 400MHz frequency. 2011 parts of this part have been published. The Surface Mount mount is recommended. 64 pins are present on the device. There are 64 pins 64 this board. Temperatures below 0°C cannot be used for this device. Circuits application is recommended to operate at a temperature lower than 70°C. Ensure that the supply voltage is set to 3.3V. As far as supply voltage is concerned, this part is used at 3.465V. For the device to maintain a supply voltage above 3.135V. As a whole, it has 3 elements.
9LPRS501SKLF FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of MICROPROCESSOR CIRCUIT
Include 1 Circuits
with 64 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
9LPRS501SKLF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
9LPRS501SKLF application specific timer applications.
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 3 |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 3.135V |
| Nominal Supply Current | 200mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | Crystal |
| PLL | Yes |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |