9EX21501AKLFT OverviewAs far as terminations are concerned, there are 64. Voltage is provided by the part at 3.3V. Running 260 utilizes this part's peak reflow temperature. When Vsup reaches 3.465V, the maximum supply voltage is reached. normally, the supply voltage (Vsup) should remain above 3.135V. A total of 2011 parts have been published. Ideally, it should be mounted with Surface Mount. Devices with 64 pins are designed. A total of 64 pins are included. Temperatures below 0°C are not acceptable for this device. Temperatures below 70°C are recommended for operation. Voltage should be kept at 3.3V. Find related parts using the 21501 family. Logic ICs of type PLL BASED CLOCK DRIVER are used.
9EX21501AKLFT FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
with 64 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
Logic IC Type: PLL BASED CLOCK DRIVER
9EX21501AKLFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
9EX21501AKLFT application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.135V |
| Family | 21501 |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic IC Type | PLL BASED CLOCK DRIVER |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 5.2 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.15 ns |
| Number of True Outputs | 15 |
| Input Conditioning | DIFFERENTIAL MUX |
| Length | 9mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 9mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Output | HCSL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 2:15 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |