PI6C49016ZDIE OverviewThe package Tray includes it. In order to ensure the safety and security of the product, it is packaged in a case with a 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)-serial number. In general, Surface Mount is recommended as the mounting type. This termination has 40 terminations. 3.3V is the voltage provided by this part. Clock program has CLOCK GENERATOR, OTHER unClock programs of processing, unClock programs of communication, and peripheral integrated circuClock programs. In the device, there are 1. Clock program is normalfor the operation frequency to be 125MHz. There is a wide range of operating temperatures for -40°C~85°C. Components can produce voltages of 3.135V~3.465V. Its main function is PCI Express (PCIe). A value of LVCMOS is intended as an output. In order to search for information, you will use the base part number PI6C49016. With Surface Mount, it is recommended that it be mounted.
PI6C49016ZDIE FeaturesMounting Type: Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, OTHER
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVCMOS
PI6C49016ZDIE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C49016ZDIE application specific timer applications.
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | PI6C49016 |
| Output | LVCMOS |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Frequency (Max) | 125MHz |
| Input | LVCMOS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:6 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |