9FG1201HFLFT OverviewThere is a SSOP-serial number on the packaging of this product that identifies it as being packaged in a case. 56 terminations are present in it. Parts provide 3.3V volts. For 260, the peak reflow temperature of this part is used. CLOCK GENERATOR, OTHER uPs, uCs, and peripheral ICs are present in this device. There has been a detection of a device with 1. normaloperation can occur at a frequency of 400MHz. When the maximal supply voltage (Vsup) reaches 3.465V, the device is considered to be functional. There have been 2009 publications of this part. If you want to mount it with Surface Mount, that's what you should do. On this device, there are 56 pins. As a result, it includes 56 pins. Circuits application is essential that the minimum working temperature of this device not be below 0°C. Temperatures below 70°C degrees Celsius should be used. Circuits application is recommended that the supply voltage remain at 3.3V.
9FG1201HFLFT FeaturesPeak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, OTHER
Include 1 Circuits
with 56 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
9FG1201HFLFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
9FG1201HFLFT application specific timer applications.
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
Broadcast Video
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 56 |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | HCSL |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 400MHz |
| PLL | Yes |
| Length | 18.4mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9FG1201 |
| Ratio - Input:Output | 1:12 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Memory, DIMM, PCI Express (PCIe) |