ICS950410AFLFT OverviewThe Tape & Reel (TR) package contains it. There is a case with SSOP included. The device has 1. normaloperation has a frequency of 308.97MHz. The part has been published 2005 times. Mounting it with Surface Mount is recommended. There are 48 pins on the device. A minimum working temperature of 0°C must be maintained for this device. Circuits application is recommended that the operating temperature be less than 70°C.
ICS950410AFLFT FeaturesInclude 1 Circuits
with 48 Pins
ICS950410AFLFT ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
ICS950410AFLFT application specific timer applications.
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 308.97MHz |
| Input | Crystal |
| PLL | Yes |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Series | TCH™ |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS950410 |
| Output | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:20 |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | AMD CPU, Timing Control Hub™ |