9FGL0651BKILFT OverviewThere is a package named Tape & Reel (TR) that contains it. As part of the packaging, there is a serial number 40-VFQFN Exposed Pad associated with the product. Clock program is recommended to mount Surface Mount on the wall. As of the moment, the device has 1. In a normaloperation, there is 100MHz maximum frequency. Temperatures can be varied in the operating range of -40°C~85°C. A component can supply 3.135V~3.465V voltage. This component serves a single purpose PCI Express (PCIe). This output is intended to be HCSL, LVCMOS.
9FGL0651BKILFT FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL, LVCMOS
9FGL0651BKILFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
9FGL0651BKILFT application specific timer applications.
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Output | HCSL, LVCMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 100MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:7 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 40 |
| Supplier Device Package | 40-VFQFPN (5x5) |
| Frequency - Max | 100MHz |
| Published | 2006 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | -- |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 3.135 V ~ 3.465 V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 40 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.135V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 40MHz |
| Output Clock Frequency-Max | 100MHz |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |