U2100B-MY OverviewClock program is contained in the package Tube. There is a 8-DIP (0.300, 7.62mm)-serial number on the packaging of this product that identifies it as being packaged in a case. Through Hole is the most recommended mounting type. There has been a detection of a device with 1. 0°C~100°C operates within a range of temperatures. There is -- voltage limitation on the component. It can supply a voltage of --. There is only one purpose for this component, Triac Relay. Clock program is recommended to use -- as the output. There have been 1997 publications of this part. You need to start at U2100B to find information about a part. If you want to mount it with Through Hole, that's what you should do. On this device, there are 8 pins. Circuits application is essential that the minimum working temperature of this device not be below 0°C. Temperatures below 100°C degrees Celsius should be used. The series of the part is indicated by --. 8-DIP is the supplier device package used by the company as its device supplier.
U2100B-MY FeaturesMounting Type: Through Hole
Include 1 Circuits
run the output at th range of --
with 8 Pins
U2100B-MY ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
U2100B-MY application specific timer applications.
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
Broadcast Video
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
| Product Status | Obsolete |
| Mfr | Microchip Technology |
| Base Product Number | U2100B |
| Package | Tube |
| Frequency - Max | -- |
| Series | -- |
| Published | 1997 |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | 0°C~100°C |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | -- |
| Base Part Number | U2100B |
| Output | -- |
| Number of Circuits | 1 |
| Input | -- |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | Triac Relay |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |