9LPRS525AGILFT OverviewClock program is accessible in the Tape & Reel (TR) package. Clock program is contained in a package of 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width). Surface Mount is the recommended mounting type. There are 1 on the device. The maximum frequency for normaloperation is 400MHz. Clock program varies the range of -40°C~85°C operating temperature. A voltage of 3.135V~3.465V can be supplied by the component. Intel CPU, PCI Express (PCIe) is the main purpose of the component. Clock is intended to be the output. ICS9LPRS525 is the base part number for you to search for other information. Circuits application employs 56-TSSOP as Circuits applications supplier device package.
9LPRS525AGILFT FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
9LPRS525AGILFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
9LPRS525AGILFT application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS9LPRS525 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:19 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Intel CPU, PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |