9P956AFLF OverviewClock program is accessible in the Tube package. Clock program is contained in a package of SSOP. Surface Mount is the recommended mounting type. There are 1 on the device. The maximum frequency for normaloperation is 400MHz. Clock program varies the range of 0°C ~ 70°C operating temperature. A voltage of 3.3V can be supplied by the component. Memory, DDR, DDR2 is the main purpose of the component. Clock is intended to be the output. There are 2009 publised of the part. ICS9P956 is the base part number for you to search for other information. Clock program is recommended that Clock program be mounted wClock programh Surface Mount. The device is designed with 28 pins. This device's minimum working temperature must not be less than 0°C. The operating temperature should be less than 70°C. -- refers to the part's series. Circuits application employs 28-SSOP as Circuits applications supplier device package.
9P956AFLF FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
with 28 Pins
9P956AFLF ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
9P956AFLF application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Frequency - Max | 400MHz |
| Published | 2009 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | -- |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Discontinued |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Base Part Number | ICS9P956 |
| Output | Clock |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:6 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Memory, DDR, DDR2 |
| Length | 10.2mm |
| Width | 5.3mm |
| Thickness | 1.73mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |