9ZX21201AKLFT OverviewThere is a package named Tape & Reel (TR) that contains it. As part of the packaging, there is a serial number 64-VFQFN Exposed Pad associated with the product. Clock program is recommended to mount Surface Mount on the wall. As of the moment, the device has 1. In a normaloperation, there is 150MHz maximum frequency. Temperatures can be varied in the operating range of 0°C~70°C. A component can supply 3.135V~3.465V voltage. This component serves a single purpose Intel QPI, PCI Express (PCIe). This output is intended to be HCSL. The company uses 64-VFQFPN (9x9) as its supplier of devices for its products.
9ZX21201AKLFT FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL
9ZX21201AKLFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
9ZX21201AKLFT application specific timer applications.
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 64-VFQFPN (9x9) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Output | HCSL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 150MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:12 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Intel QPI, PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QFN |
| Number of Pins | 64 |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Family | 9ZX |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.065 ns |
| Number of True Outputs | 12 |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |