MAX24210EXG2 OverviewLocated in the Tray package, it can be accessed. - comes with the case. The mounting type to use is Surface Mount. As of right 1w, the device has 1. There is a maximum frequency for normaloperation of 750MHz. Clock program is possible to adjust the operating temperature range of -40°C~85°C. There is a possibility of the component supplying a voltage of 1.8V~3.3V. Component Ethernet, SONET/SDH serves the main purpose. In this case, CML, CMOS, TTL is meant to be the output. You will be able to search for information based on MAX24210. Interface ICs devices belong to this family. Series - refers to the part. 81-CSBGA (10x10) is used as a device package supplier by the company.
MAX24210EXG2 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of CML, CMOS, TTL
MAX24210EXG2 ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
MAX24210EXG2 application specific timer applications.
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | - |
| Supplier Device Package | 81-CSBGA (10x10) |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MAX24210 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Frequency - Max | 750MHz |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | - |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | 1.8V~3.3V |
| Base Part Number | MAX24210 |
| Output | CML, CMOS, TTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 750MHz |
| Input | CMOS, TTL, Crystal |
| Product Type | Serializers & Deserializers - Serdes |
| Ratio - Input:Output | 2:10 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, SONET/SDH |
| Product Category | Serializers & Deserializers - Serdes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |