| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Voltage - Supply | 2.8V -3.2V~±16.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD737 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | -2.5V |
| Power Supplies | +-5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Operating Supply Current | 160μA |
| Nominal Supply Current | 160μA |
| Max Input Voltage | 1V |
| Converter Type | RMS TO DC CONVERTER |
| Bandwidth | 170 kHz |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.35% |
| -3db Bandwidth | 170 kHz |
| Operating Frequency-Max | 0.005MHz |
| Input Current | 160μA |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Positive Input Voltage-Max | 1V |
| Total Error-Max | 2% |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |