| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC1967 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Current - Supply | 320μA |
| Converter Type | RMS TO DC CONVERTER |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.15% |
| Positive Input Voltage-Max | 5.5V |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Number of Terminals | 8 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LTC1967 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Unit Weight | 0.003527 oz |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 50 |
| Input Voltage Range | 4.5 V to 5.5 V |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| Input Voltage, Max | 5.5 V |
| Input Voltage, Min | 4.5 V |
| Maximum Output Voltage | 5.5 V |
| Package Description | TSSOP, TSSOP8,.19 |
| Package Style | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Equivalence Code | TSSOP8,.19 |
| Manufacturer Package Code | MS8 |
| Supply Voltage-Nom | 5 V |
| Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Supply Voltage-Min | 4.5 V |
| Operating Temperature-Max | 70 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Manufacturer Part Number | LTC1967CMS8#PBF |
| Package Code | TSSOP |
| Package Shape | SQUARE |
| Part Life Cycle Code | Transferred |
| Samacsys Description | LTC1967CMS8#PBF, True RMS-DC Converter, 8-Pin, MSOP |
| Ihs Manufacturer | LINEAR TECHNOLOGY CORP |
| Supply Voltage-Max | 5.5 V |
| Risk Rank | 2.91 |
| Part Package Code | MSOP |
| Series | - |
| Type | Converters |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Terminal Pitch | 0.65 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Brand Name | Linear Technology |
| Max Output Current | 10 mA |
| Operating Supply Voltage | 4.5 V to 5.5 V |
| Power Supplies | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 320 µA |
| Nominal Supply Current | 340 µA |
| Output Current | 10 mA |
| Current - Supply | 320 µA |
| Seated Height-Max | 1.1 mm |
| Bandwidth | 200 kHz |
| Product Type | Power Management Specialized - PMIC |
| Input Current | 340 uA |
| Product | PMIC |
| Positive Input Voltage-Max | 5.5 V |
| Product Category | Power Management Specialized - PMIC |
| Output Voltage Range | 0 V to 5.5 V |
| Width | 3 mm |
| Height | 860 µm |
| Length | 3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |