![]()
Add to cart |
| Mfr | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Package / Case | SSOP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 40 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Published | 2014 |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 7.5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 6.5V |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | Serial |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 13.6mm |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |