![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Packaging | Tray |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e3/e2 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | NTSC/PAL Encoder |
| Terminal Finish | TIN/TIN COPPER |
| Applications | Video |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 10 |
| Base Part Number | BU1425A |
| Pin Count | 64 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 60°C |
| Operating Temperature (Min) | -25°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 24 |
| Voltage - Supply, Analog | 4.5V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.5V~5.5V |
| Video Standard | PAL; NTSC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |